Page images
PDF
EPUB
[blocks in formation]

1899 February

1 David F. Dobie. May

1 Addison Jobpson
April 4 George Bingham

4 John G. Deubert
December 7 James B. Paddon..
March 1 John S. Hosmer
February 23 Albert H. Porter
June

10 Houston Barnard
February 13

William G. Van Loon....

15 William Coutie, Jr......
October 17 T. Beekman Westbrook.

1 John B. Creedon
December 27 George Sanderson.
March 1 John J. Arnaud.
June 1 | George W. Hobbs.
January 1 Peter Jaeckel

1 Stanley H. Bevins.
1 Joseph P. McDonough.
1 Emil Goldmark.
1 John T. Cahill
3

Harold Folwell

3 Otto Wetzel April 1 George J. Dikeman May

1 John J. Barrett June

1 Edward C. Handwerk July

1 Dana L. Spring
August 21 Bradley H. Phillips.
September 1 Eugene H, Hanford.

1 William B. Austin..
October 2 Marshall Holbrooke.
November 23 Arthur McCausland..
December 1 | Harry M. Demarest.

Agent and warden..
Agent and warden..
Appraiser
Appraiser
Appraiser
Assistant cashier.
Assistant superintendent.....
Assistant superintendent........
Attorney.
Attorney's messenger.
Chancery clerk.................
Chaplain.
Chaplain.
Chaplaio.
Chief of Bureau of Charitable Institutions.
Chief clerk.
Clerk to Judge Freedman.
Clerk to Judge Fitzgerald
Clerk to Judge Leventritt
Clerk to Judge Betts
Clerk to Judge Jenks.
Clerk to Judge Marean
Clerk to Judge Hooker
Clerk to Judge Hirschberg.
Clerk to Judge Kennefick
Clerk to Judge Spring
Clerk to Judge Lambert.
Clerk to Judge Sewell
Clerk to Judge Keogh
Clerk to Judge Rumsey
Clerk to Judge Parker..
Clerk to Judge Smith

Clinton Prison
Sing Sing Prison
Commissioners of Land Office
Commissioners of Land Office
Commissioners of Land Office
Treasurer
Public Works
Public Works
Department Excise
Court of Appeals
Court of Appeals
Sing Sing Prison
Sing Sing Prison
Soldiers' and Sailors' Home
Comptroller
Treasurer
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Appellate Division
Supreme Court
Supreme Court
Supreme Court
Appellate Division
Court of Appeals
Supreme Court

[graphic]

1 William S. Root. May 1 Sherman Williams September 1 Irving B. Smith..

1 Phillip M. Hull
February 6 Irving J. Morris.

14 J. Soley Cole...
March 1 Robert Spitzer.
July 4 Charlotte E. Francis.
April 3 Walter B. Atterbury
February Willis A. Freer.
January

1 | George C. Baker.
1 John H. Coyne..
1 Clarence W. Francis.

2 Tbeodore P. Gilman.
February 1 Elon H. Hooker.

15 Joseph Murray
April 11 George H. Stevens.
May

1 William P. Judsou
June

1 Job E. Hedges.
November 1 John E. Mason
January 2 J. B. H. Mongin.

1 Andrew Davidson

24 Adna F. Weber.
April 1 Robert M. Clarkson.

1 H. O. Folger
1 Charles R. Lisk
1 M. J. Ostrom
1 Charles S. Seeley.
1 L. J. Talman..
1 R. A. Linster..
5 W. L. Knapp..
13 John C. Kratz.
15 N. B. Sherrill..
15 George G. Van Buren
17 | Irving S. Wood...
18 Ben. R. Lathrop.
19 Fred L. Smiley

Clerk to Judge White.
Conductor of institutes..
Conductor of institutes...
Conductor of institutes.
Confidential clerk..
Confidential clerk.......
Confidential clerk...
Contidential clerk to Judge Haight.
Corporation tax commissionor.
Custodian Senate rooms.....
Deputy..
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Deputy
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk

Supreme Court
Public Instruction
Public Instruction
Public Instruction
Engineer and Surveyor
Attorney-General
Treasurer
Court of Appeals
Comptroller
Public Buildings
Attorney-General
Attorney-General
Attorney-General
Comptroller
Public Works
Public Buildings
Attorney-General
Engineer and Surveyor
Attorney-General
Attorney-General
Secretary of State
Treasurer
Bureau of Labor Statistics
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works

[graphic]
[blocks in formation]

1899
April 24 W. X. Ives
May

1 R. B. Jones
1 | Elbert R. Niles

L. D. Teft

E. A. Hall.
July 1 Harry S. Bogue.

1 G. E. Breed
September 1

C. P. Hayes..
February 10 Arthur J. Rockwood.
April 1 T. C. Leutz..

Number authorized by law.
January 1 William Loeb, Jr.

27 Frank H. Maguire.

27 Walter J. McCann. April 1 W. J. Vallean...

3 Frank B. Chapman.

3 C. G. Harger, Jr...
November 7 Thomas R. Colling.
February 1 P. J. McWeeney.
April 14 Ralph H. Watkins.

14 G. P. K. Pomeroy..
24 Joseph Lehman..
24 C. D. Welch.

24 C. B. West..
May

11 James L. Preston..
12 Louis Van Hoesen......
16 Champion H. Judson

25 John C. Sill.
June

21 John D. Cooke July

14 N. H. Cortis.
19 Williain J. Austin.
21 W. C. Cooke,

Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Disbursing clerk
Division engineer
Division engineer
Depnties......
Executive stenographer
Executive stenograbher
Executive stenographer...
Financial clerk to division engineer..
Financial clerk to division engineer...
Financial clerk to division engineer.
Financial clerk.
Financial clerk..
Health officer, town of Wolcott
Health officer, town of Stuyvesant.
Health officer, town of Clarence..
Health officer, village of Castleton.
Health officer, town of Onondaga.
Health officer, town of Brookhaven.
Health officer, village of Coxsackie..
Health officer, village of Dobbs Ferry
Health officer, town of Argyle...
Health officer, town of Manchester.
Health officer, village of Manlius.
Health officer, town of Perry......
Health officer, village of Moravia

Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Public Works
Engineer and Surveyor
Engineer and Surveyor
Superintendent of Elections
Executive Department
Executive Department
Executive Department
Enginecr and Surveyor
Engineer and Surveyor
Engineer and Surveyor
Department of Excise
Public Works
Wayne county
Columbia county
Erie county
Rensselaer county
Onondaga county
Suffolk county
Greene county
Westchester county
Washington county
Ontario county
Onondaga county
Wyoming county
Cayuga county

July

August 18. W. S. Toms......

24 C. E. Davenport. December 1 Horace J. Manu...

13 | Ambrose Beach. February J. D. Shultz. January 1 William J. Youngs..

3 George McLaughlin. ....
June 15 Percy R. Morgan...

1 George S. Adams ........
September 15 D. L. Ainsworth........
February 23 Guernsey R. Jewett .......

15 | Amos M. Knapp...........
April 20 L. E. Bentley
February 14 Moses Altmann.
May

1 Jessie E. Northrop
February 1 H. H. Bender
March 9 C. W. Porter

13 Charles H. Deal.
16 Charles Wallace.

30 | Hiram Schuyler.
April 11 Harvey W. Boyce..

12 Aaron R. Thompson. 12 John W. Corning... 26 s. C. Waterman...

Health officer, village of Nyack.
Health officer, town of Fenton....
Health officer, town of Sweden......
Health officer, village of Coxsackie.
Inspector ..
Secretary to Governor............
Secretary
Special corporation tax commissioner
Special corporation tax commissioner
Special corporation tax commissioner
Special messenger ....
Special messenger. ......
State Prison Lands Agent
Stenographer
Stenographer
Superiutendent
Superintendent, canal repairs.
Superintendent, canal repairs.
Superintendent, canal repairs
Superintendent, canal repairs.
Superintendent, canal repairs.
Superintendent, canal repairs.
Superintendent, caval repairs.
Superintendent, canal repairs.

[merged small][graphic]
[graphic]
[blocks in formation]

1899
January

18 Thomas Sage.
July 15 Edward Blust

3 Roy P. Riley
June 19 Dewitt M. Collier
September 25 Mortimer P. Thain

25 | Abner M. Stuckert
November 24 Caroline L. Anderson
January 1 Lewis B. Hall.
April 15 Frederick H. Blodgett
June 13 | Arnold J. F. Van Laer.
January 1 Edwin M. Cadman
April 18 James M. Evans...
March 15 Charles W. Mudge
December 1 James H. Signort.
April 10 Ebenezer J. Preston
February Grover H. Woods.

6 Frederick K. Boomhower.
May 25 Michael J. Milmoe..
March 3 William E. Creed.
May

15 Joel Wbite....
July

14 Ira W. Brown.
August 4 Christian Ashmusen
September 1 Leo T. Lawler.

25 Patrick Keating.
April 1 Joseph H. Cadoo.
January 1 | Eugene T. Casler.

16 John Van Vlack. March 3 Fred Chapell..

16 James Johnston* November 13 John J. McDonough.

17 John S. Chapman.... April 20 ! Clarence B. Johnson.

Apothecary
Apothecary
Apothecary
Architectural draughtsman.
Architectural draughtsman
Architectural dranghtsman.
Architectural draughtsman
Assistant...
Assistant......
Assistant..
Assistant actuary
Assistant Bertillon clerk.
Assistant chemist..
Assistant clerk, Clinton Prison
Assistant commissioner.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer.
Assistant electrical engineer,
Assistant electrical engineer.....
Assistant instructor in carpentry.
Assistant steam engineer.
Assistant steam engineer.
Assistant steam engineer.
Assistant steam engineer..
Assistant steam engineer.
Assistant steam engineer..
Assistant steam engineer..

Soldiers' and Sailors' Home, Bath
Soldiers' and Sailors' Home, Bath
State Hospital, Utica
State Architect
State Architect
State Architect
Department of Agriculture
Miscellaneous Reporter
Agricultural Experiment Sta’n, Jamaica
State Library
Insurance Department
Sing
Agricultural Experiment Sta’n, Geneva
Comptroller
Department of Agriculture
Industrial School, Rochester
Auburn Prison
Auburn Prison
State Hospital, Gowanda
State Hospital, Gowanda
Long Island State Hospital
Long Island State Hospital
Elmira Reformatory
Matteawan State Hospital
Industrial School, Rochester
Agricultural Experiment Sta’o, Geneva
Long Island State Hospital
Matteawan State Hospital
Public Buildings
Public Buildings
Public Buildings
House of Refuge, Hudson

[graphic]
[graphic]
« PreviousContinue »